Legal Tech: огляд юридичних IT-стартапів

Комп’ютеризація та роботизація стрімко вриваються в самі різні сфери нашого життя, навіть такі консервативні, як юриспруденція. У світі спостерігається бурхливий ріст юридичних IT стартапів – тобто спроб об’єднати ринок юридичних послуг з можливостями IT-сектора. У них уже не перший рік інвестуються сотні мільйонів доларів і, цілком можливо, в найближчому майбутньому більшість юристів будуть замінені … роботами та алгоритмами. Принаймні, тих з них, хто займається найбільш простими операціями. Щоб бути у всеозброєнні, для юристів, айтішників і всіх, хто цікавиться даною тематикою, підготував невеликий огляд сектору Legal Tech.

Мабуть найбільшого шуму наробив 19-річний студент Стенфорда, Джошуа Броудер, який у 2014-му створив першого бота-юриста DoNotPay і всього за півроку своєї практики зумів виграти справ на $ 3 млн. Його бот допомагає автовласникам автоматично скласти і відправити апеляцію на отриману квитанцію про штраф.

Свого бота-юриста створили і в Україні: головне завдання OpenDataBot – захист бізнесу від рейдерських атак. Telegram-бот відстежує будь-які зміни в державних реєстрах, що стосуються підприємства і повідомляє про них користувачу – наприклад, про зміну адреси або директора компанії.

Однак, «серйозний» Legal Tech пішов набагато далі. Якщо відштовхуватися від цільової аудиторії, то сьогодні існують IT-продукти для всіх 4-х основних типів клієнтів юриста: фізособи, малий бізнес, корпорації та юридичні фірми. Говорячи ж про суть пропонованих технічних рішень, можна виділити не менше 6 варіантів:

  1. Онлайн-сервіси, що пропонують типові рішення для юридичних питань, піддаються стандартизації. Таких сервісів вже дуже багато: від надання шаблонів базових документів до віддаленого управління правами на торгову марку в декількох юрисдикціях. Як і у левової частки сьогоднішніх стартапів, тут популярна freemium бізнес-модель, коли частина послуг надається безкоштовно, а розширена версія – за додаткову плату. Одним з найбільш цікавих сервісів подібного роду (що вже зібрав, до речі, близько півмільярда доларів інвестицій) є legalzoom.com – проект надає десятки різноманітних юридичних послуг.
  2. Онлайн-пошук юристів, тобто посередництво при зведенні клієнта із замовником (наприклад, https://www.lexoo.co.uk, https://lawkick.com). Деякі компанії спеціалізуються на наданні контактів вузьких спеціалістів або на незнайомих юрисдикціях – спробуйте, наприклад, самостійно швидко знайти перевіреного юриста в ПАР. Інші націлені на масовий сегмент і вирішують найбільш прості завдання – адже дуже багатьом людям потрібні недорогі юристи для короткої консультації на стандартні теми – оформлення земельної ділянки, підготовка договору і т.д. Як і на інших майданчиках з пошуку фрілансерів, тут можна зустріти рейтинги виконавців, сортування по ціні / швидкості виконання завдань і т.д.
  3. E-discovery: сервіси з пошуку даних для юристів (https://lexmachina.com, http://www.axiomlaw.com, http://ravellaw.com/). Подібні сервіси дозволяють істотно скоротити трудомісткість юриста при зборі доказової бази у справі, оскільки здійснюють пошук і аналіз даних по численним реєстрів, баз судових рішень, кейсам, масивам електронного листування і т.д.
  4. Управління проектами юридичної фірми. По суті, це стандартні сервіси для управління проектами, «заточені» під потреби юристів – білінг, CRM, комунікація команди з клієнтом і т.д. (Наприклад, accelo.com).
  5. Нотаріальні послуги – виконання простих нотаріальних дій. Користуючись сервісом https://notarize.com/ можна завантажити додаток на свій смартфон, після чого нотаріус зв’яжеться з вами відеодзвінком, а потім надішле необхідні вам документи.
  6. Автоматизація розгляду проблемних транзакцій, створення позовних заяв. Проекти типу http://modria.com/ знімають навантаження з відділів продажів і юристів, які також нерідко залучені в досудові спори з клієнтами.

Також існує чимало проектів, в яких об’єднані декілька з вищезазначених типів сервісів, наприклад www.rocketlawyer.com, https://www.avvo.com

І хоча багато хто з цих починань не витримають випробування реальністю і помруть, як і більшість інших стартапів, електронні сервіси все ж таки стрімко завойовують світ юридичних послуг. Що стосується самих юристів, то їм вже дуже скоро доведеться робити вибір: йти в вузьку спеціалізацію, поки не доступну роботам (наприклад, в адвокатську діяльність), або починати співпрацю з програмістами. Tertium non datur!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *