Партнерство починається … з розставання

Кращі друзі сваряться, руйнуються сім’ї, однокласники перестають спілкуватися … Мабуть, гірше розбіжностей і розбіжності партнерів в бізнесі може бути тільки розлучення подружжя! Хоча, ще невідомо, що гірше …

З чого, зазвичай, починається бізнес? Найчастіше (якщо ми говоримо не про індивідуальне підприємництво) бізнес стартує з того, що двоє-троє-кілька приятелів / друзів / знайомих вирішують втілити в життя якусь ідею.

Іноді їх більше, ніж двоє, іноді це колеги, або подруги, або родичі, або чоловік з дружиною, або сусіди – це не настільки важливо. Але з того моменту, як ці ідейні, сміливі і діяльні люди вирішили почати бізнес, ми назвемо їх засновниками, а в подальшому – партнерами. І будемо праві, оскільки саме це визначення відбиває суть їхніх стосунків. Де-юре вони можуть бути акціонерами або учасниками, у них можуть бути рівні частки або один може бути мажоритарним акціонером, а інші міноритарними, суті це не змінює. У будь-якому випадку, наші партнери домовилися про те, що вони починають спільний бізнес.

Яскраве майбутнє

Далі ці партнери зазвичай вирішують для себе такі завдання:

 • як вони будуть виробляти продукт;
 • яка буде його собівартість;
 • які їм потрібні основні засоби для виробництва продукту;
 • хто буде потенційним клієнтом;
 • за якою ціною продавати продукт, який має бути прибутковість;
 • хто конкуренти, який продукт у конкурентів і яка його вартість;
 • яке завдання клієнта вирішує виробництво продукту (чи потрібен продукт взагалі?);
 • якою буде маркетингова політика …

і ще масу технічних, податкових і юридичних моментів, починаючи від форми власності підприємства і закінчуючи кольором стін в офісі. Питань мільйон !!!

І, звичайно, якщо засновники зададуть собі правильні питання і зуміють на них відповісти, їх шанси побудувати правильний бізнес істотно збільшується.

При цьому 99% засновників бізнесу забувають подумати про те, що після успішного старту почнуться будні, повні ситуацій, які можуть вимагати втручання засновників. Хто з партнерів і за що відповідає в бізнесі? Як йде фінансування? Що буде, якщо раптом, на якомусь етапі, бізнес піде не так добре, як вони розраховували? Або ж бачення партнерів на цей бізнес кардинально зміниться з часом і постане питання: йти тим чи іншим шляхом? Або ж хтось із партнерів захоче припинити відносини. Та хіба мало, які можуть виникнути ситуації, в результаті яких партнери повинні будуть думати: як тепер розійтися?

Хочеш миру – готуйся до війни

Всім засновникам, які починають будь-який спільний бізнес або проект, я б настійно рекомендував починати з кінця! Це означає спокійно (поки все ще добре, відносини у партнерів чудові і всі є однією командою, яка рветься «звернути гори») обговорити, що робити у випадках, якщо:

 • проект зазнав невдачі, і компанія не вийшла на запланований рівень в обумовлені терміни;
 • хтось із партнерів захотів вийти з проекту (з різних причин);
 • ніхто з партнерів не хоче більше займатися спільним бізнесом.

При цьому, це важливо зробити незалежно від того, чи масштабний  у вас проект або просто невеликий сімейний бізнес! Як у випадках з величезними заводами з моєї практики, за якими стояли великі гроші, і було за що боротися, так і в разі середнього і дрібного бізнесу, реалії однакові: якими б хорошими не були відносини на старті, з часом можуть початися тривалі виснажливі «війни» між вчорашніми партнерами. Особливо у разі, якщо вони не домовилися заздалегідь про формат розставання. У таких конфліктах партнерам вже складно почути один одного, оскільки пройшли роки, люди помінялися, ситуації змінилися, і кожен вважає себе правим. Звичайно, завжди є ризики, що навіть після детальних домовленостей можна отримати «удар у спину» від партнера, але це вже не наша сьогоднішня тема.

Нещодавно одна знайома, яка відкривала новий бізнес, запитала мене: що я можу їй порадити зробити, щоб правильно побудувати відносини з партнером? Вони не збиралися будувати ні системний мережевий бізнес, ні велику компанію, не претендували на велику частку ринку. Вони просто відкривали невеликий салон краси. Я порекомендував вже зараз укласти між собою договір, в якому постаратися описати мету проекту, терміни її досягнення, обов’язки партнерів, які кошти вкладає кожен з партнерів в проект, як розподіляється прибуток, а також варіанти, як будуть розходитися партнери в разі, якщо щось в їх бізнесі піде не так. Іноді такі договори називають внутрішніми, рамковими або понятійними угодами. Така угода потрібна хоча б для того, щоб по спливанню кількох місяців або років сторони даної угоди не забули, про що ж вони домовлялися!

У нашому випадку партнери уклали угоду про те, хто які роботи виконує по салону, як фінансові надходження від діяльності розподіляються між сторонами, а також, що сторони роблять, якщо з якихось причин їм не захочеться продовжувати спільний бізнес. Не втомлюся повторювати: останню умову я вважаю найбільш істотною!  Адже саме на цьому етапі виникає більшість корпоративних конфліктів. Понятійна угода дає шанс вирішити їх полюбовно.

А якщо суд?

У 99% випадків понятійна угода – це неофіційний документ, спрямований на досудове вирішення спорів. Понятійні правила, і, відповідно, угода зародилися на пострадянському просторі в 30-х рр. минулого століття як альтернатива радянським «неправильним», з точки зору людей, які не визнавали радянську владу, законам. Незважаючи на генетичну спорідненість з кримінальним світом, «поняття» є якийсь різновид звичайного права, що апелює до природних понять справедливості та раціональності.

Звернення до українських судів по спорах, що виникають між сторонами виключно на підставі понятійного угоди, рідкісні. Такої практики фактично немає на території пострадянського простору, тому спір переносять в суд Великобританії. Англійське право дозволяє вирішувати суперечки за документами, підписаними сторонами, однак не мають юридичної сили з точки зору цивільного права України. Крім того, однією з особливостей ведення середнього та великого бізнесу в нашій країні є активне використання офшорів або інших юрисдикцій для реєстрації бізнесу, що, знову-таки, в разі конфлікту означає дорогу до Лондонського суду.

Якщо ж ви хочете надати понятійній угоді юридичну силу в Україні – складіть її за всіма правилами Цивільного Кодексу. І тоді така угода зможе захистити вас в українському суді якщо ситуація дійде до стадії, коли переговори між сторонами не достатні для вирішення накопичених протиріч. Для цього договір повинен містити набір умов: умови про предмет договору, умови, визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї зі сторін має бути досягнуто згоди (стаття 638 ЦК України ).

Порятунок

Понятійна угода укладається зазвичай в простій письмовій формі, по одному екземпляру для кожної зі сторін. І зберігається там, де це зручно: хтось зберігає в сейфі, хтось в файлі поряд з іншими договорами. До речі, у випадку з салоном краси, угода в нагоді. Я, зустрівши знайому, поцікавився, як йде їх бізнес. Вона розповіла, що партнери вирішили припинити спільний проект, і саме моя знайома була ініціатором цього. Виявилося, що угода допомогла їм спокійно, без претензій, розійтися і при цьому ще й залишитися в добрих дружніх стосунках.

Багатьом бізнесменам важко тримати фокус на всіх, без винятку, домовленостях, особливо якщо напрямків багато, і пройшли роки з тих пір, як сторони про щось домовилися. У цих випадках угода допоможе їм «нагадати» деталі домовленостей. У моїй практиці понятійна угода десятки разів рятувала ситуацію, не доводячи справу до суду. Вважаю, в цьому, в першу чергу, і є її сила.

 

Статтю розміщено у блогах:

http://blog.i.ua

https://blogs.korrespondent.net

http://blog.liga.net

https://ivangrantsev.blogspot.com

https://ivangrantsev.wordpress.com